Atak na granicy. Migranci zmasakrowali radiowozy

Pogranicznicy znów atakowani przez nielegalnych imigrantów
fot. X / Straż Graniczna

Atmosfera na granicy z Białorusią pozostaje gorąca. Straż Graniczna informuje o kolejnych próbach siłowego przekroczenia granicy przez nielegalnych imigrantów. W kierunku funkcjonariuszy znów poleciały kamienie oraz konary i gałęzie drzew. W wyniku ataku agresywnych migrantów uszkodzone zostały dwa radiowozy. Zgodnie z zapowiedziami, wkrótce w pasie przygranicznym ponownie ustanowiona zostanie strefa buforowa.

REKLAMA

Straż Graniczna informuje w środę o kolejnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów z terytorium Białorusi. Pogranicznicy podkreślają, że migranci są agresywni oraz atakują funkcjonariuszy m.in. kamieniami.

„Miniona doba to blisko 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci byli agresywni – rzucali w funkcjonariuszy kamieniami. Migranci na terytorium Polski usiłowali dostać się na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych”

– przekazała w komunikacie prasowym Straż Graniczna.

REKLAMA

Najgroźniej było w okolicach Białowieży, gdzie funkcjonariusze zostali zaatakowani przez migrantów kamieniami. Na szczęście żadnemu mundurowemu nic się nie stało. Ucierpiały natomiast ich radiowozy, na które spadły kamienie.

Od początku bieżącego roku na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 18,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia.

Prawie 20 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej od początku roku. Rząd szykuje „Tarczę Wschód” za 10 mld złotych

Od początku jasne było, że napływ nielegalnych imigrantów z Azji i Afryki na wschodnie rubieże Polski nie jest tylko zmasowaną operacją przemytniczą białoruskich służb, ale także elementem wojny hybrydowej Aleksandra Łukaszenki przeciwko Polsce.

REKLAMA

W związku m.in. z kryzysem granicznym władze w Warszawie planują wdrożenie wartej miliardy inicjatywy Narodowego Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w komunikacie, że „tarcza” będzie składała się m.in. z kompleksowej infrastruktury, która będzie miała za zadanie zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej Polski.

„Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. W tym celu ustanowiony został specjalny program o wartości ok. 10 mld zł, który realizowany będzie w latach 2024-2028” – przekazano w obwieszczeniu Kancelarii Donalda Tuska, przytoczonym przez polsatnews.pl.

Udostępnij: