Azjatyckie biedronki atakują! Ich ugryzienie może być groźne!

Wszyscy znamy w Polsce biedronki i kojarzą się one pozytywnie nawet dzieciom. Niestety są jednak takie odmiany tych owadów, które są dla nas groźne. Chodzi np. o arlekiny, czyli biedronki azjatyckie, których szczególnie dużo pojawia się w październiku. Widać je zwykle w miejscach takich jak balkony, elewacje, parapety oraz różne szczeliny. Eksperci przestrzegają, że ich ugryzienie może skutkować alergią.

Czytaj także:  Wałęsa o koronawirusie: Los nam pogroził palcem

– Nie są to biedronki tak przyjazne jak nasze polskie. Zdecydowanie gryzą. Październik to ich ulubiony miesiąc – ostrzega w rozmowie z Polsat News doktor Sybilla Brzozowska-Mańkowska, dyrektor SOR-u Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Gdy owady poczują zagrożenie, atakują. Wpuszczają wówczas podczas ugryzienia jad, który może wywołać reakcję alergiczną. Pojawić się mogą problemy z oddychaniem i zapalenie spojówek.

Czytaj także:  „Było dużo przekleństw, co drugie słowo to k***a”. Oburzony Wałęsa wyszedł ze sztuki o „Solidarności” i poszedł na piwo

Ich kolor trochę się różni od polskich biedronek. Może być żółty, pomarańczowy albo czarny. Można je zaobserwować właśnie teraz, bo lubią bardzo ciepło. Siedmiokropkowe dobrze nam znane i nieszkodliwe biedronki zapadają w hibernację właśnie jesienią. Szukają wówczas konarów i pni drzew. Azjatycka odmiana wybiera szczeliny domów.

Poza tym, arlekiny stanowią zagrożenie także dla rodzimego gatunku biedronek, bo zjadają ich larwy i jaja, a także konkurują o pokarm.

Czytaj także:  Brudziński o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy: Będą dymisje, a być może i wybory

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.