Azjatyckie biedronki atakują! Ich ugryzienie może być groźne!

Wszyscy znamy w Polsce biedronki i kojarzą się one pozytywnie nawet dzieciom. Niestety są jednak takie odmiany tych owadów, które są dla nas groźne. Chodzi np. o arlekiny, czyli biedronki azjatyckie, których szczególnie dużo pojawia się w październiku. Widać je zwykle w miejscach takich jak balkony, elewacje, parapety oraz różne szczeliny. Eksperci przestrzegają, że ich ugryzienie może skutkować alergią.

– Nie są to biedronki tak przyjazne jak nasze polskie. Zdecydowanie gryzą. Październik to ich ulubiony miesiąc – ostrzega w rozmowie z Polsat News doktor Sybilla Brzozowska-Mańkowska, dyrektor SOR-u Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Gdy owady poczują zagrożenie, atakują. Wpuszczają wówczas podczas ugryzienia jad, który może wywołać reakcję alergiczną. Pojawić się mogą problemy z oddychaniem i zapalenie spojówek.

Czytaj także:  W Platformie pokłócili się o wiek emerytalny! Partia Schetyny odcina się od swojego senatora!

Ich kolor trochę się różni od polskich biedronek. Może być żółty, pomarańczowy albo czarny. Można je zaobserwować właśnie teraz, bo lubią bardzo ciepło. Siedmiokropkowe dobrze nam znane i nieszkodliwe biedronki zapadają w hibernację właśnie jesienią. Szukają wówczas konarów i pni drzew. Azjatycka odmiana wybiera szczeliny domów.

Poza tym, arlekiny stanowią zagrożenie także dla rodzimego gatunku biedronek, bo zjadają ich larwy i jaja, a także konkurują o pokarm.

Komentarze