REKLAMA

filety śledziowe
fot. screen Youtube / Всегда Вкусно

Zbyt słone śledzie na pewno nikomu nie będą dobrze smakować. Nasze babcie świetnie o tym wiedziały i korzystały z łatwej sztuczki – tym sposobem nadmiar przyprawy został sprawnie usuwany. Wszystko dzięki jednemu produktowi, ale nie tylko. Także czas jest tutaj strategiczny.

REKLAMA

Przyrządzenie dobrych śledzi wymaga odrobiny wkładu

Na świątecznym stole obok karpia nie powinno zabraknąć również tradycyjnego śledzia. Tę smaczną, wartościową i tanią rybę można podawać na wiele różnych sposobów, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna – obowiązek odsolenia kawałków ryby. Jak to wygląda w praktyce? Różnie.

Część osób zwyczajnie kupuje filety zatopione w oleju, ale taka metoda nie zawsze się spisze. Pozostaje więc wielogodzinne moczenie ryby w chłodnej wodzie i sporadyczna zmiana płynu. Tu rezultaty są zdecydowanie lepsze, ale istnieje patent, dzięki któremu śledź zyska na smaku.

REKLAMA

Babciny sposób na odsolenie śledzi

Powyższa taktyka sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy zamierzamy przyrządzić śledzie w śmietanie. Moja babcia zawsze filety rybne robiła tylko jednym sposobem, a do eliminowania nadmiaru soli używała mleka.

Śledzie zatapiała w porcji chłodnego nabiału — tu babcia zaznaczała, że wysoka temperatura może „zniweczyć” strukturę filetów, i tak jest do dziś.

REKLAMA

Pamiętam, gdy marudziła w czasie wymiany mleka. Trzeba było je zmieniać około 2-3 razy podczas całego etapu „odsalania”. Mimo nieznacznych strat smak śledzików był nieziemski. Do dziś mile go wspominam.

Inne sposoby na zmianę smaku śledzi

Słony smak ryby można zneutralizować przy pomocy octu albo cukru. To niezłe rozwiązanie, gdy nie masz w lodówce mleka, lub szkoda ci go wylewać. Dzięki tym dwóm produktom możesz sprowadzić smak ryby na idealny poziom

Na naszej stronie znajdziesz przepis na smaczną sałatkę śledziową, śledzie w śmietanie i pierogi faszerowane śledziem.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA