doniczka
fot. Pixabay

Czasami zdarza się, że już po kilku sezonach doniczki wyglądają, jakby miały kilkadziesiąt lat. Osadu na doniczkach bardzo łatwo jest się pozbyć. Moja babcia ma na to swój sprawdzony sposób.

Czym jest osad na doniczkach?

Osad to kamień z wody, którą podlewamy rośliny. Może on przybierać rozmaite postacie. Jeżeli podlewasz rośliny nawozem, to niewykluczone, że na pojemnikach osadza się pewna jego ilość. Męty ciężko jest usunąć przede wszystkim z doniczek ceramicznych i glinianych. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Poznaj sprytny patent babci na usuwanie osadu z doniczek.

Jak odświeżyć doniczki?

Szpetne złogi, które znajdują się na doniczkach, można wyeliminować tylko w trzech krokach. Przygotuj ocet, gorącą wodę, a także szczotkę ryżową. Te produkty powinny uporać się z niechcianym osadem.

Odświeżanie doniczek metodą babci wykonałam następująco: najpierw usunęłam nalot przy użyciu twardej szczotki ryżowej. W ten sposób uporałam się z glebą, korzeniami oraz ewentualnymi grzybami i drobnoustrojami. Następnie sparzyłam doniczkę w środku i z zewnątrz gorącą wodą w celu zabicia bakterii i odstania zabrudzeń.

Może się zdarzyć, że ukrop niewiele pomoże. Wtedy zalewam octem i wodą doniczki (w połączeniu 1:1) i odstawiam na parę dni. Później znów biorę szczotkę ryżową i gotowe. Po osadzie na doniczkach nie ma już śladu.

Szybszy sposób na usuwanie osadu znajdującego się na doniczkach

Jeśli cenisz swój czas, to możesz skorzystać z innej, szybszej metody na usuwanie osadu na doniczkach. Z zabrudzeniami doskonale radzą sobie preparaty do odkamieniania czajnika. Jeśli więc nie przypadł Ci do gustu patent z octem, możesz śmiało zastosować ten sposób. Efekt na pewno Cię usatysfakcjonuje, a nieestetyczny osad przestanie być problemem.

Czytaj też: Tak rozpoznasz podrabiane perfumy. 1 szczegół zdradza wszystko


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę