Będzie bardzo groźnie! Trąby powietrzne w Polsce!

Upały nie dają nam odetchnąć. W związku z wysoką temperaturą synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia niemal dla całego kraju. Z kolei mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego alerty RCB – specjalne wiadomości SMS, które ostrzegają, że powinni uważać na trąby powietrzne.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują na terenach wszystkich województw. Nie dotyczą one jedynie południowych powiatów województw: śląskiego (pow.: cieszyński, bielski, żywiecki), małopolskiego (pow.: nowotarski, tatrzański, nowosądecki, gorlicki) i podkarpackiego (pow.: jasielski, krośnieński, leski, bieszczadzki). Z kolei dla południowych powiatów na Dolnym Śląsku IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Czytaj także:  „Mamy radosną wiadomość”. Kaczyński ogłasza koniec konfliktu w Zjednoczonej Prawicy

Co oznacza ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia? Jak podaje instytut, „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności”. W opisie IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących pogody. „Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – czytamy. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydawane jest dla terenów, gdzie obowiązuje nieco mniejsze zagrożenie, ale upał też może powodować szkody.

Czytaj także:  Sikorski: Kaczyński w rządzie będzie decydował o tym, komu założyć podsłuch

Wysoka temperatura to niejedyny problem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega mieszkańców województwa zachodniopomorskiego przed burzami z gradem, silnym wiatrem, a lokalnie nawet trąbami powietrznymi. Trąby powietrzne mogą pojawić się w powiatach: kamieńskim, polickim, gryfińskim, myśliborskim, pyrzyckim, starogardzkim, goleniowskim oraz w Szczecinie i Świnoujściu.

Kiedy przyjdzie ochłodzenie? Raczej nieprędko, z internetowego radaru Windy wynika, że nieznaczne ochłodzenie nastąpi w najbliższą niedzielę. Masy ciepłego powietrza zaczną przesuwać się na wschód, dlatego 16 czerwca najcieplej będzie m.in. w Lublinie, Chełmie (po 33 stopnie) oraz Tarnobrzegu, Zamościu i Siedlcach (32 stopnie). Na zachodzie Polski temperatura spadnie. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Poznaniu i Wrocławiu wskażą 29 stopni, w Gorzowie Wielkopolskim 28 stopni, a w Szczecinie 26 stopni.

Czytaj także:  Polacy pozytywnie oceniają prezydenta i premiera

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.