Upały nie dają nam odetchnąć. W związku z wysoką temperaturą synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia niemal dla całego kraju. Z kolei mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego alerty RCB – specjalne wiadomości SMS, które ostrzegają, że powinni uważać na trąby powietrzne.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami obowiązują na terenach wszystkich województw. Nie dotyczą one jedynie południowych powiatów województw: śląskiego (pow.: cieszyński, bielski, żywiecki), małopolskiego (pow.: nowotarski, tatrzański, nowosądecki, gorlicki) i podkarpackiego (pow.: jasielski, krośnieński, leski, bieszczadzki). Z kolei dla południowych powiatów na Dolnym Śląsku IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Co oznacza ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia? Jak podaje instytut, „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności”. W opisie IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących pogody. „Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – czytamy. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydawane jest dla terenów, gdzie obowiązuje nieco mniejsze zagrożenie, ale upał też może powodować szkody.

Wysoka temperatura to niejedyny problem. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzega mieszkańców województwa zachodniopomorskiego przed burzami z gradem, silnym wiatrem, a lokalnie nawet trąbami powietrznymi. Trąby powietrzne mogą pojawić się w powiatach: kamieńskim, polickim, gryfińskim, myśliborskim, pyrzyckim, starogardzkim, goleniowskim oraz w Szczecinie i Świnoujściu.

Kiedy przyjdzie ochłodzenie? Raczej nieprędko, z internetowego radaru Windy wynika, że nieznaczne ochłodzenie nastąpi w najbliższą niedzielę. Masy ciepłego powietrza zaczną przesuwać się na wschód, dlatego 16 czerwca najcieplej będzie m.in. w Lublinie, Chełmie (po 33 stopnie) oraz Tarnobrzegu, Zamościu i Siedlcach (32 stopnie). Na zachodzie Polski temperatura spadnie. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Poznaniu i Wrocławiu wskażą 29 stopni, w Gorzowie Wielkopolskim 28 stopni, a w Szczecinie 26 stopni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę