Bez będzie stał długo w wazonie. Zastosuj ten genialny trik

bez w wazonie
fot. Pixabay

Bez inaczej lilak pospolity, to roślina, która wymownie kojarzy się z majem. Piękne i zapaszyste kwiaty dekorują skwery, parki i ogródki, roztaczając niesamowity wiosenny klimat. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób chce usytuować tę roślinę w swoim mieszkaniu. Jednak samo odruchowe zerwanie paru gałązek i włożenie ich do wazonu z wodą może nie wystarczyć. Podpowiadamy, co zrobić, aby roślina w naczyniu stała przez długi czas i urzekała nas atrakcyjnym wyglądem.

REKLAMA

Hartowanie bzu wrzącą wodą

Jeśli chcesz, żeby lilak w wazonie dłużej cieszył Twoje oczy, to zanurz jego końcówki we wrzątku na 20 sekund. Po wykonaniu tej czynności możesz już usytuować go w wazonie.

Idealna woda do wazonu z bzem

Warto dopilnować, aby kwiaty miały ciągły dostęp do świeżej wody. Tutaj najlepiej trzymać się reguły, która dotyczy większości gatunków kwiatów ciętych. Polega na ulokowaniu lilaka w wodzie odstanej o temp. pokojowej. Odradza się wlewania do naczynia z gałązkami rośliny wody prosto z kranu. Nie należy też zapomnieć o jej częstej wymianie – nawet codziennej. W trakcie tej czynności warto delikatnie obmyć śliskie końcówki rośliny.

Jak przedłużyć żywotność ciętego bzu?

Do flakonika możesz wsypać specjalną odżywkę do roślin ciętych. Z łatwością znajdziesz ją w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach – ma zazwyczaj postać małej saszetki. Możesz też skorzystać z domowych trików na przedłużenie żywotności lilaka w wazonie. Istnieje ich nawet kilka. Zadziała dodanie:
-miedzianej monety,
-łyżeczki cukru,
-kropli wybielacza do tkanin,
-pół tabletki aspiryny.

REKLAMA

To niezawodne sposoby, które są w stanie odżywić roślinę i pozbyć się niechcianych drobnoustrojów.

Co robić, gdy bez więdnie?

Gdy bez zaczyna więdnąć, nie musisz go od razu wyrzucać. Zacznij działać i przyrządź mu specjalną kąpiel, która go zregeneruje. Włóż go na 2 godziny do miednicy z chłodną wodą, a po tym czasie wyciągnij, lekko nim wstrząśnij, aby usunąć nadmiar płynu i znów umieść w wazonie. Ponadto możesz odrobinę obciąć jego gałązki.

Czytaj też: Spryskaj tym preparatem rośliny. Genialny patent na mszyce

REKLAMA

Podziel się: