Nie warto odkładać badań na później, bo rak płuc nie czeka! Tym bardziej, że wcześnie wykryty rak płuc daje szansę na wyleczenie. Obecnie każda osoba po 55. roku życia może wykonać bezpłatnie badanie screeningowe płuc refundowane przez resort zdrowia.

Jak informuje redakcja ZET, Narodowy program przesiewowy w kierunku wczesnego wykrywania raka płuca ma na celu przebadanie, jak największej grupy Polaków. Program zasięgiem obejmuje całą Polskę. Badanie można wykonać w sześciu ośrodkach w Polsce.

Badanie polega na wykonaniu niskodawkowej tomografii komputerowej (o 4-krotnie niższej dawce promieniowania od zwykłej tomografii, gdzie dawka promieniowania odpowiada kilku zdjęciom RTG płuc) bez użycia kontrastu.

Kto może wykonać badanie bezpłatnie? Osoby o podwyższonym ryzyku, tj. powyżej 55. roku życia z historią 20 lat palenia papierosów lub tych, którzy rzucili palenie, a okres, który minął od zerwania z nałogiem nie przekracza 15 lat.

Badanie jest bezpłatne, finansowane ze środków z budżetu państwa. Ministerstwa Zdrowia przeznaczyło na ten cel 20 milionów złotych. Aby wykonać bezpłatne badanie, wystarczy mieć tylko skierowanie od lekarza rodzinnego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę