Joe Biden
Fot.Facebook.com/WhiteHouse

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że w czwartek będzie gościł premiera Szwecji i prezydenta Finlandii. Powodem wizyty ma być omówienie wstąpienia obu krajów do sojuszu NATO. Może to rozsierdzić Władimira Putina.

W niedzielę 15 maja Finlandia wykonała pierwszy krok w kierunku dołączenia do struktur NATO. Tamtejszy rząd rozpoczął procedurę złożenia wniosku o członkostwo do parlamentu. Podobny krok 17 maja wykonała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

– Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu – skomentował rządowy wniosek prezydent Sauli Niinisto.

We wtorek Biały Dom przekazał, że prezydent Joe Biden w czwartek 19 maja będzie gościł premiera Szwecji i prezydenta Finlandii. Informację na ten temat na Twitterze skomentowała między innymi Kaitlan Collins, główna korespondentka CNN w Białym Domu.

Deklaracja przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO odbiła się w Rosji szerokim echem, a samemu Putinowi zapewne podniosła ciśnienie. W prokremlowskiej telewizji propagandowej jeden z komentatorów posunął się nawet do gróźb wobec państw NATO.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę