Jak pokazał sondaż przeprowadzony przez „Rzeczpospolitą”, ugrupowanie Wiosna założone przez Roberta Biedronia stanowi zagrożenie dla takich sił politycznych jak PO, PSL, SLD czy KUKIZ’15. Polaków zapytano o preferencje w dwóch wariantach: z ugrupowaniem Roberta Biedronia i bez niego.

Sondaż przeprowadzono 7-8 lutego, czyli kilka dni po konwencji partii Wiosna na Torwarze. W badaniu wzięło udział 1100 respondentów. W dalszym ciągu to PiS jest najmocniejszą siłą i zdecydowanie prowadzi w sondażach, na pozycji lidera nic więc się nie zmienia. Partia Biedronia może odebrać im jedynie 0,5 proc. głosów. Start partii Wiosna w wyborach byłby jednak zagrożeniem dla opozycji.

Jeśli Biedroń nie zdecydowałby się brać udziału w wyborach, w Sejmie znalazłyby się obok Prawa i Sprawiedliwości: Platforma Obywatelska z wynikiem 27,4 proc., PSL (6,8 proc.), także Kukiz’15 (6,4 proc.) i SLD (6,3 proc.). Jeśli były prezydent Słupska zaangażowałby się w kampanię, mógłby z kolei liczyć aż na 16,2 proc. poparcia! Platforma Obywatelska w takim przypadku otrzymałaby o wiele mniej głosów – 21,8 proc. Oprócz nich wynik gwarantujący wejście do Sejmu uzyskałoby SLD – 5,2 proc. Progu nie przekroczyłoby PSL (4,8 proc.) oraz KUKIZ’15 (4,7 proc.).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę