Bigos staropolski z przepisu Roberta Makłowicza. Jeden dodatek jest kluczowy

Bigos staropolski z przepisu Roberta Makłowicza
fot. Facebook / Robert Makłowicz / screen Youtube / Kasia In

Bigos staropolski to najlepsze wydanie tej potrawy, gdyż łączy w sobie całą masę smaków. Robert Makłowicz w czasie swoich wycieczek zdradził recepturę na tę wspaniałą potrawę. Łatwy przepis, przystępne składniki i prostota przygotowania powodują, że to danie może zrobić w zasadzie każdy. Do stworzenia tego specjału potrzeba kilkunastu składników, a kluczowym dodatkiem są kwaśne jabłka.

REKLAMA

W bigosie staropolskim nie może zabraknąć rozmaitych pieczonych mięs i wędzonych wędlin. Smaku potrawie nadaje czerwone wino, które dodatkowo zapewnia jej apetyczną i intensywną barwę. Alkohol w połączeniu z kiszoną kapustą i mięsem sprawia, że całość ma niezwykły aromat. Bigos najsmaczniejszy jest nie od razu po przyrządzeniu, ale dopiero po pewnym czasie, kiedy wszystkie składniki dobrze przejdą swoimi smakami.

Bigos staropolski z dodatkiem jabłek – przepis Roberta Makłowicza

Składniki:
50 g suszonych grzybów
1.5 kg pieczonych mięs (kiełbasa, szynka, mięso jak na gulasz)
2 kg kiszonej kapusty
2 cebule
garść suszonych śliwek
50 g słoniny
2 kwaśne jabłka
szklanka wody
ziarna jałowca
liście laurowe
szklanka wytrawnego czerwonego wina
cukier
sól
ziele angielskie
pieprz

REKLAMA

Wykonanie:
W garnku umieszczamy słoninę posiekaną w drobną kostkę i wytapiamy z niej tłuszcz. Obieramy cebulę, kroimy ją, wrzucamy do mięsa i podsmażamy na złoty kolor. Płuczemy i siekamy kapustę, a następnie wrzucamy ją do garnka. Wszystkie mięsa siekamy na kawałki równej wielkości i przekładamy do kapusty. Grzyby moczymy we wrzącej wodzie, siekamy i wraz z wodą dodajemy do bigosu. Doprawiamy wszystko pieprzem, śliwkami, cukrem, liśćmi laurowymi, solą, zielem angielskim oraz jałowcem.

Potrawę gotujemy parę godzin, potem zalewamy ją czerwonym winem, dorzucamy jabłka (starte na dużych oczkach tarki) i dusimy jeszcze przez kilka godzin. Po około trzech dniach duszenia oraz chłodzenia bigos będzie gotowy – powinien mieć ciemny i głęboki kolor.

REKLAMA

Więcej przepisów i ciekawostek kulinarnych, znajdziesz na naszej stronie. Polecamy przepis na czebureki i ciasto mandarynkowe Nigelli Lawson.

Podziel się: