REKLAMA

zmywarka
fot. screen Youtube / greenlifetipps

Jeżeli używasz zmywarki, to powinieneś o nią dbać i wcale nie musisz się zbyt mocno wysilać. W myciu urządzenia może ci pomóc kwasek cytrynowy, soda oczyszczona lub zwykły ocet. Na pewno masz te środki w swoim domu, więc nie musisz fatygować się po nie do sklepu. Zmywarkę umyjesz na błysk i to w zaledwie kilka chwil!

REKLAMA

Wiedza o tym, jak właściwie dbać o zmywarkę jest potrzebna każdemu, kto ma ten sprzęt w swoim domu. Dzięki temu będzie działać znacznie dłuższy czas. Warto dodać, że systematyczne czyszczenie to podstawa. Minimum raz na 6 miesięcy musisz odkamienić sprzęt.

Dlaczego kamień kumuluje się w zmywarce?

Wszystko przez twardą wodę. Z tej racji zazwyczaj do urządzenia dodajemy zmiękczacze wody (głównie specjalną sól). Jeśli jednak kamień już od dawna zalega w naszej zmywarce, musimy się go pozbyć jak najszybciej. Oto kilka łatwych sztuczek, które sprawią, że urządzenie kuchenne będzie jak nowe.

REKLAMA

Kwas cytrynowy
Na początku opróżnij zmywarkę. W pojemniku, w którym przeważnie ląduje kapsułka, umieść kwasek cytrynowy (ok. 5 łyżek), a potem uruchom cykl myjący o wysokiej temperaturze, np. 70°C.

Ocet i soda oczyszczona
Opróżnij zmywarkę i wsyp sodę do kontenerka na kapsułkę do zmywania. Potem wlej szklankę octu na dno urządzenia, zamknij jego drzwi i nastaw program. Dzięki temu błyskawicznie zlikwidujesz kamień ze sprzętu. Zabieg powtarzaj co kwartał.

REKLAMA

Eliminacja twardego osadu ze zmywarki to połowa sukcesu. Należałoby jeszcze co 2 tygodnie przemyć urządzenie w środku, w tym elementy na naczynia. Warto zrobić to przy pomocy octu i miękkiej ściereczki. Kwas doskonale rozprawi się tłustymi zabrudzeniami. Połącz 100 ml octu z 500 ml wody i w uzyskanej miksturze namocz ściereczkę, a potem zacznij przecierać nią wnętrze zmywarki.

Sprawdź też, jak wyczyścić piekarnik przy pomocy zwykłej monety.

REKLAMA