Blokowali Kaczyńskiemu wjazd na Wawel! Zostali uniewinnieni!

Krakowski sąd rejonowy uniewinnił we wtorek siedem osób, które 18 grudnia 2016 roku, w miesięcznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich, blokowały Wawel, próbując nie dopuścić do niego polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Proces dotyczył siedmiu osób, które, siedząc i leżąc na jezdni z białymi różami w ręku, nie chciały przepuścić kolumny samochodów, jadących niedostępną dla ruchu kołowego drogą przez Bramę Herbową. W blokadzie uczestniczyli m.in. działacze KOD i Obywateli RP, którzy protestowali w ten sposób „przeciwko upolitycznieniu Wawelu”.

Czytaj także:  Rydzyk będzie bronił praw chrześcijan. Dostanie miliony od Ministerstwa Sprawiedliwości

Jak podkreślono w uzasadnieniu orzeczenia, obecni na miejscu policjanci nie wylegitymowali nikogo, komu później można byłoby udowodnić winę. Ponadto osoby uczestniczące w wydarzeniu miały konstytucyjne prawo do wzięcia udziału w zgromadzeniu. Sąd podzielił tu zdanie obrońców, którzy w toku postępowania dowodzili, że ich klienci wyrażali swoje poglądy i protestowali przeciwko upolitycznieniu ważnego dla mieszkańców Krakowa miejsca, do czego mieli prawo.

Czytaj także:  Odwołanie Ziobry przesądzone? PiS ma już jego następcę

Wyrok jest nieprawomocny.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.