borówka amerykańska
fot. Pixabay

Owoce borówki amerykańskiej są bardzo zdrowe i smaczne. Krzaczki są dość wymagające w uprawie, więc każdy ich właściciel nie ma lekko. Przydatna jest wiedza dotycząca m.in. tego, czym i kiedy nawozić te rośliny. Właściwie dokarmione krzewy będą całe oblepione pięknymi owocami.

Czym i kiedy nawozić borówkę amerykańską?

Jeżeli krzewy zostały dopiero co zasadzone, to nie ma potrzeby, aby je natychmiast zasilać. Z kolei w następnych sezonach niezbędne jest nawożenie gleby dobrze dobranymi substancjami pokarmowymi. Krzewy borówki karmi się doglebowo. Aby odpowiednio rosły i sypnęły dorodnymi owocami, powinieneś zastosować odżywkę z azotem – najlepiej 3 razy. Po raz pierwszy – po kwitnieniu, kolejny raz – na początku czerwca, a ostatnie nawożenie wykonaj pod koniec czerwca.

Według fachowców najlepiej używać specjalistycznego nawozu dla borówek, który zagwarantuje optymalne ilości wszystkich potrzebnych składników pokarmowych i zakwasi ziemię. Część posiadaczy twierdzi, że nieźle radzi sobie także oprysk z mocznika, który zaopatruje krzew w azot. Po okresie owocowania roślinie trzeba zaaplikować nawóz zasobny w fosfor i potas. Nie należy stosować obornika, ponieważ ma zbyt zasadowe pH i nie wpływa dobrze na kondycję borówek.

Naturalny nawóz dla borówek

Wiesz już, że borówki preferują kwaśną ziemię i pragną nawozu bogatego w azot. W związku z tym świetnie w roli odżywki sprawdzą się fusy po kawie. Po prostu rozsyp je pod roślinę i połącz z glebą albo zrób miksturę do podlewania krzaczków. Do szklanki fusów wlej 5 l wody i wszystko wymieszaj, a potem podlej borówki. Takie dokarmianie stosuj raz na dwa tygodnie. Nawóz z kawowych odpadków sprzyja także uprawie marchewki, rzodkiewki i pomidorów. Mogą skorzystać z niego również kwiaty ogrodowe, np. tuje, begonie, róże, skrzydłokwiat czy hortensje.

Czytaj też: Zetrzyj, rozrób z wodą i spryskaj mszyce. Wyginą w kilka chwil


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!