mszyca na roślinie
fot. Pixabay

Twoje rośliny zostały zaatakowane przez mszyce? Zwalcz je domowym opryskiem i obserwuj, jak szkodniki w kilka chwil opuszczają Twoje uprawy. Ten sposób znały już nasze babcie.

Mszyce to małe osobniki, które prędko się rozmnażają. Pasożytują na roślinach i przenoszą choroby wirusowe. Jeśli więc Twoim oczom ukaże się choć kilka robaczków żerujących na sadzonkach, powinieneś zacząć szybko działać. Podajemy przepis na naturalny oprysk.

Jak zrobić oprysk na mszyce z szarego mydła?

Twoją bazą jest ciepła woda i szare mydło. Do pojemnika z dozownikiem wrzuć 1 łyżkę mydła (wcześniej zetrzyj je na tarce jarzynowej) i zalej je 1 litrem wody. Porządnie wymieszaj i potrząsaj pojemnikiem do czasu, aż mydło dobrze się roztopi. Teraz przeprowadź zabieg – dokładnie spryskaj całą mieszanką rośliny, a zwłaszcza ich dolne fragmenty, bo tam zazwyczaj panoszą się mszyce. Szare mydło to produkt całkowicie naturalny, ale toksycznie działa na mszyce. Ono uszkadza ich ochronną warstwę i wsiąka do ciała, a osobniki po pewnym czasie giną. Oprysk z mydła działa zabójczo nie tylko na dorosłe mszyce, ale także na ich larwy. Zabieg przeprowadzaj do czasu, aż plaga mszyc do reszty zniknie.

Jak zwalczyć mszyce domowymi metodami?

Mszycami żywią się biedronki. W związku z tym nie warto wyganiać ich ze swojego ogródka. Z tego sposobu możesz skorzystać, po prostu spryskując rośliny mieszanką wody z cukrem. Możesz też pouczepiać nieopodal nich żółtawe tasiemki, wstążeczki czy ściereczki. W jakim celu? Otóż biedronki lgną do wszystkich rzeczy w tym kolorze. Te owady zjedzą mszyce, a na dodatek sprawią, że znikną również mrówki (przepadają za spadzią, którą wydzielają mszyce).

Zrób prosty oprysk na bazie sody oczyszczonej. Do litra wody dodaj pół łyżeczki oleju roślinnego i 1/4 łyżeczki sody. Za sprawą tłuszczu preparat nie ścieknie z liści.

Możesz też posadzić na grządce rośliny wytwarzające intensywny zapach. To odstraszy mszyce. Nie znoszą one aromatu nasturcji, cząbru, lawendy, czosnku, cebuli, czosnku i mięty.

Czytaj też: Spryskaj tym pomidory. Pozbędziesz się szkodników i pleśni


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!