REKLAMA

REKLAMA

Marek Zagórski – minister cyfryzacji – oficjalnie podpisał komunikat, z którego jasno wynika, że kierowcy nie będą musieli ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC.

Już od 1 października podróż autem bez dokumentów nie będzie karana mandatem. Jeśli więc wyjedziesz z domu i zapomnisz dokumentów, nie będziesz musiał się stresować, że zostaniesz ukarany.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji jasno mówi o braku karania za nieposiadanie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. – Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom – mówi Marek Zagórski. 

Wszystkie dane pojazdu oraz informacje o polisie będą zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Uprawnione służby, czyli np. policja lub straż miejska, będą mieć wgląd do ewidencji i podczas kontroli będą mogły sprawdzić wszystkie potrzebne dane.

REKLAMA

Zmiany te niosą ze sobą także te dotyczące zatrzymywania oraz zwrotu dokumentów. Od 1 października dokumenty nie będą zatrzymywane fizycznie. Jeśli wynikną jakieś nieprawidłowości, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, a informacja o tym ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

REKLAMA