Jak podaje „The Sunday Times”, brytyjski wywiad uważa obecnie, że jest „możliwe”, iż pandemia Covid-19 miała swój początek w wydostaniu się koronawirusa SARS-CoV-02 z laboratorium w chińskim mieście Wuhan.

Gazeta pisze, że przez ostatnie 16 miesięcy – od kiedy Chiny poinformowały, że w Wuhan ludzie zarażają się nowym i śmiertelnym wirusem – służby brytyjskie, amerykańskie oraz inne zachodnie agencje wywiadowcze raczej nie brały pod uwagę możliwości, że Instytut Wirusologii przyczynił się do wywołania pandemii. Obecnie jednak sytuacja się zmieniła i po tym, jak dokonano ponownej oceny, wyciek z laboratorium uważa się za „możliwy”.

Czy uda się tym razem rozstrzygnąć, jakie jest pochodzenie wirusa? – Mogą istnieć dowody, które poprowadzą nas w jedną stronę i dowody, które poprowadzą nas w inną stronę. Chińczycy będą kłamać w którąkolwiek z nich pójdziemy. Nie sądzę, że kiedykolwiek się dowiemy – oceniło w rozmowie z „The Sunday Times” zachodnie źródło wywiadowcze poinformowane w kwestii brytyjskiego udziału w wyjaśnianiu źródeł pandemii.

– Cisza dochodząca z Wuhan jest niepokojąca. Musimy otworzyć kryptę i zobaczyć, co się naprawdę stało, by móc chronić się w przyszłości. Oznacza to rozpoczęcie dochodzenia wraz z partnerami na całym świecie i z WHO – powiedział gazecie konserwatywny poseł Tom Tugendhat, przewodniczący brytyjskiej komisji spraw zagranicznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę