W środę instytut Gallupa opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego w pierwszej połowie marca na grupie 824 dorosłych mieszkańców Bułgarii. Wynika z nich, że znaczący odsetek mieszkańców tego kraju jest święcie przekonany o tym, że nasza planeta nie ma kształtu kuli, a także wierzy, iż Amerykanie nigdy nie wylądowali na Księżycu.

Wiarę w to, że Ziemia jest płaska wyraziło 8 proc. badanych przez instytut, 11 proc. nie wiedziało, jaki nasza planeta ma kształt. Przekonanie, że jednak jest kulą wyraziło 81 proc. respondentów.

Równie charakterystyczne okazały się odpowiedzi na pytanie o lądowanie człowieka na Księżycu. Co prawda 74 proc. ankietowanych potwierdziło, że wierzy, iż Amerykanie wylądowali na Srebrnym Globie, ale aż jedna czwarta badanych Bułgarów wyraziła wątpliwości lub nie wierzyła, że takie wydarzenie miało w ogóle miejsce.

Według instytutu Gallupa rezultaty sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców Bułgarii świadczą o tym, że w tym kraju szeroki zasięg społeczny mają różnego rodzaju teorie spiskowe. W miejscowych mediach często bowiem można znaleźć informacje o tym, że sceny z lądowaniem i pierwszymi krokami Amerykanów na Księżycu zostały sfilmowane w studiu, a Jurij Gagarin nigdy nie poleciał w Kosmos.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę