fot. Pixabay

Według komunikatu władz obwodu zaporoskiego na Telegramie, czeczeńscy żołnierze rosyjskiej Gwardii Narodowej, tzw. „Kadyrowcy”, mieli brutalnie zamordować trzech rosyjskich żołnierzy – prowodyrów buntu. Wojskowi odmówili udziału w walkach na Ukrainie, gdyż nie otrzymali obiecanego im wynagrodzenia.

„Według danych ukraińskiego wywiadu w poniedziałek rosyjscy żołnierze wszczęli bunt w rejonie (powiecie – red.) połohowskim obwodu zaporoskiego. Kadyrowcy rozprawili się z trzema prowodyrami tych działań, gotowymi złożyć broń i wrócić do domu” – przekazano w komunikacie rzecznika zaporoskiej administracji obwodowej Iwana Arefjewa.

Czeczeńscy „Kadyrowcy” zasłynęli już w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie jednak – jak się spodziewano – z doskonałego wyszkolenia lub trudności w ich pokonaniu. Od początku wojny pojawiają się raczej liczne doniesienia o zbrodniach Czeczenów na ukraińskiej ludności cywilnej. Ludobójstwa, tortur i gwałtów „Kadyrowcy” mieli dokonywać w obwodzie kijowskim oraz w oblężonym przez Rosjan Mariupolu.

W kontekście doniesień o stłumieniu buntu rosyjskich żołnierzy przez Czeczenów – według szefa obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja „Kadyrowcy” są wykorzystywani w roli „oddziałów zaporowych”. Jest to funkcja, jaką w czasie II wojny światowej pełniły oddziały NKWD – uniemożliwiały walczącym żołnierzom odwrót lub dezercję. Teraz tę funkcję przejęli Czeczeńcy Ramzana Kadyrowa.

Prezydent Ukrainy: Rosyjska armia jest najbardziej barbarzyńska

„Rosyjska armia w tej wojnie zapisze się na kartach światowej historii jako najbardziej barbarzyńska i nieludzka armia świata” – oświadczył we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez „Polsat News”.

„Celowe zabijanie cywilów, niszczenie osiedli mieszkaniowych, cywilnej infrastruktury, stosowanie w tym celu wszystkich rodzajów uzbrojenia, w tym zabronionego przez międzynarodowe konwencje – to już firmowy podpis rosyjskiej armii” – dodał.

Ukraiński prezydent podkreślił, że ta podłość „na pokolenia” naznaczy rosyjskie państwo, jako źródło absolutnego zła.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę