Posłanka PO Agnieszka Pomaska, przemawiając w piątek podczas debaty sejmowej na temat ustawy dotyczącej cen prądu, wymieniła nazwiska osób, będących współpracownikami i krewnymi polityków PiS, które są zatrudnione w państwowych spółkach, głównie w Enerdze.

– Syn posła Smolińskiego (Maciej Smoliński, syn wiceministra infrastruktury, jest kierownikiem Biura Majątku Sieciowego Energa-Operator – red.), córka posła Cymańskiego (Marta Cymańska, córka posła Tadeusza Cymańskiego, jest głównym specjalistą ds. relacji z klientem w Energa Obrót Gdańsk – red.), brat redaktora Rachonia z TVP Info (Nikodem Rachoń jest szefem CSR w Grupie Energa – red.), radni PiS, m.in. Kacper Płażyński (kandydat PiS na prezydenta Gdańska został 1 czerwca 2017 roku kierownikiem w pionie do spraw korporacyjnych Energa SA – red.), współpracownicy pana posła Horały: Bełbot i Felmet, jego asystenci (Michał Bełbet jest prezesem Energa Oświetlenie, a Patryk Felmet dyrektorem ds. rozwoju w Porcie Gdańsk – red.) – wyliczała Pomaska.

Następnie posłanka próbowała spytać: – Dzisiaj cała sala widziała, jak prezes Kaczyński z kopertą w ręku wołał premiera Morawieckiego do ciemnego saloniku. Czy w tej kopercie kolejna lista nazwisk…

Tego pytania Agnieszce Pomaskiej z PO nie udało się dokończyć, gdyż skończył się jej czas, przewidziane dla każdego posła 30 sekund, na wypowiedź i prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki wyłączył mikrofon.

Na tym jednak burza wokół PiS i posad w spółkach skarbu państwa się nie skończyła. Sporo zamieszania narobiła bowiem wypowiedź z wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz’15, który stwierdził, że w państwowych spółkach są zatrudnieni posłowie PiS. Troje parlamentarzystów PO – Joanna Mucha, Sławomir Nitras i Agnieszka Pomaska – powołując się na słowa Tyszki, zażądało w tej sprawie wyjaśnień od premiera Mateusza Morawieckiego.

„Dzisiaj w Sejmie @styszka stwierdził, że są posłowie PIS, którzy zaczęli pracować w ostatnio w spółkach skarbu państwa. Jeśli to prawda to jest to wyjątkowy skandal. Przypomnę, Kaczyński mówił »będziemy żyć skromniej«. Pytamy, czy to jest prawda. Czy @MarekKuchcinski wyraził zgodę?”, napisał poseł Nitras na Twitterze. Do wpisu dołączył kopię pisma do szefa rządu z pytaniami dotyczącymi posłów PiS, którzy mieliby być zatrudnieni w państwowych spółkach.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!