Burza w sieci po głośnej debacie o aborcji. „Płód to pasożyt” [FILM]

Płód to pasożyt? Burza po debacie w Kanale Zero
fot. screen YouTube / Kanał Zero

Nie milkną echa wtorkowej debaty o aborcji na Kanale Zero w serwisie YouTube. W mniej, niż 24 godziny, ponad dwugodzinna wymiana zdań reprezentantek poglądów pro-life i pro-choice osiągnęła niemal 250 tys. wyświetleń. Debata była transmitowana na żywo, co przełożyło się na równoległą dyskusję, toczącą się pomiędzy widzami w mediach społecznościowych. Jednym z najpopularniejszych („trendujących”) słów na X (dawniej Twitter) był wówczas „pasożyt”. To za sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi jednej z uczestniczek debaty.

REKLAMA

W poniedziałek, 18 marca, na Kanale Zero w serwisie YouTube odbyła się debata nt. prawa aborcyjnego z udziałem dwóch reprezentantek poglądów pro-life oraz dwóch oponentek ze środowiska pro-choice. W debacie wzięły udział dr hab. nauk medycznych Ewa Dmoch-Gajzlerska (ginekolog, położna), Katarzyna Sójka (posłanka Prawa i Sprawiedliwości, była minister zdrowia, a z zawodu internistka i lekarka rodzinna), Anna Maria Żukowska (obecna przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy) oraz dr Anna Orawiec (ginekolog)

Burza po wypowiedzi ginekolog w debacie Kanału Zero. „Płód nie odżywia w żaden sposób kobiety, więc jest pasożytem”

Serwery Twittera zagotowały się po wypowiedzi dr Anny Orawiec – lekarki z zespołu Kliniki Perinatologii i Położnictwa Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie, a także autorki bloga Doctor Ashtanga, który na Facebooku obserwuje ponad 8,5 tys. użytkowników. W debacie lekarka zasiadła po jednej stronie z Anną Marią-Żukowską, jako  zwolenniczka szerszego dostępu do aborcji.

REKLAMA

„Z punktu widzenia biologii pasożytnictwo to jest sytuacja, w której jedna osoba, jeden organizm, zabiera od drugiego i nie daje nic w zamian. Ciąża jest w pewien sposób taką sytuacją, ponieważ płód nie odżywia w żaden sposób kobiety, więc jest pasożytem. Ale większość kobiet jednak na to pasożytnictwo się decyduje i są szczęśliwe z tego pasożyta, który jest w środku” – oceniła dr Orawiec.

Wypowiedź spotkała się z falą negatywnych komentarzy ze strony polityków, dziennikarzy i publicystów, a także zwykłych użytkowników platformy.

Były też pozytywne, w tym najpopularniejszy ze strony Mai Herman, która przedstawia się na X jako Psychiatrka, Prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych, psychoterapeutka oraz psychospecka.

Podziel się: