Ponad siedem i pół tysiąca osób poparło przez niecałe dwa tygodnie petycję, dotyczącą wycofania z rynku przez firmę Nike produkowanych przez nią butów Air Max 270. Według sygnatariuszy, fragment odwróconego logotypu „AIRMAX” umieszczony na spodzie tego modelu obuwia sportowego przypomina słowo „Allah” napisane w języku arabskim. To zaś godzi w uczucia religijne wszystkich Muzułmanów.

„Nike wyprodukowało buty Air Max 270 z napisem na podeszwie przypominającym słowo »Allah« po arabsku, które z pewnością zostanie zadeptane, zatarte i zabłocone”, czytamy w petycji umieszczonej na portalu change.org. Jej autorka, Saiqę Noreen, domaga się wycofania butów ze sprzedaży na całym świecie.

Podobne problemy Nike może mieć z najnowszym modelem Air Max 720, gdyż na ich spodzie umieszczono identyczny logotyp. Buty mają trafić na rynek w lutym 2019 roku.

Firma Nike w oficjalnym oświadczeniu stwierdziła, że „szanuje wszystkie religie i podchodzi do problemu poważnie. Logo AIRMAX zostało stworzone, aby reprezentować znak towarowy Nike AIRMAX. Ma odzwierciedlać tylko markę AIRMAX. Jakiekolwiek inne znaczenie lub przedstawienie jest nieintencjonalne”, pisze koncern.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę