fot. Twitter

Ukraiński sztab twierdzi, że w szaleństwie Rosjan jest metoda. Celowo doprowadzają do kryzysu humanitarnego, aby złamać ukraińską ludność cywilną. Jednocześnie rozdają ulotki propagandowe oraz kusza benefitami, jakie obiecują lokalne ludności w zamian za współpracę. Rosjanie próbują także skłaniać do kolaboracji lokalną administrację. W ten sposób próbują prawdopodobnie zorganizować na okupowanych terenach zalążek posłusznych im struktur.

„Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżym administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach” – ocenił w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez „RMF24”.

Sztab przekazał, że w minioną dobę z miasta Apostołowo w obwodzie dniepropietrowskim wyruszył konwój humanitarny, składający się z 14 ciężarówek. Były załadowane artykułami żywnościowymi i podstawowymi lekami. Ciężarówki zmierzały do okupowanego obwodu chersońskiego. Rosjanie jednak odmówili przepuszczenia konwoju, nie podając przyczyn.

W ten sposób próbują zmusić do kolaboracji miejscową ludność. Przy tym agresorzy rozpowszechniają ulotki z propozycjami współpracy z okupacyjną administracją. Obiecują skasowanie długów kredytowych, a miejscowym przedsiębiorcom preferencje” – napisał sztab.

Sztab podzielił się także sukcesem ukraińskiej armii oraz ostrzegł przed planowaną mobilizacją w samozwańczych republikach Donieckiej i Ługańskiej.

Jak podano – spośród całego składu osobowego 331. Gwardyjskiego pułku spadochronowo-desantowego z Kostromy (na północny wschód od Moskwy), który uczestniczył w działaniach bojowych na kierunku kijowskim, przeżył tylko jeden żołnierz. Ukraińcy skutecznie odparli atak.

Ukraiński sztab informuje także o ogłoszeniu na okupowanym terytorium obwodu donieckiego przymusowej mobilizacji mężczyzn do 65 roku życia. Ma to na celu uzupełnienie stanu osobowego wojsk rosyjskich, które zmagają się z setkami zabitych i rannych – każdego dnia. Zdaniem sztabu podobnego ruchu należy się spodziewać na terenie obwodu ługańskiego, gdyż ze strefy działań 2. Korpusu wojskowego do Ługańska i innych miast codziennie przyjeżdżają samochody wypełnione ciałami rosyjskich żołnierzy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę