koronawirus
fot. Unsplash

Krajowe stowarzyszenie anestezjologów i reanimatorów we Włoszech informuje we wtorek, że coraz więcej osób ciężko chorych na COVID-19 odmawia leczenia na intensywnej terapii i kuracji w celu ratowania życia. Specjaliści podkreślają, że jednak „nie można porzucać tych, którzy nie zgadzają się na takie leczenie”.

W oświadczeniu stowarzyszenia ujawniono, że pacjenci określani jako „antyszczepionkowcy” nie zgadzają się na kurację uważaną przez lekarzy za „pomocną i odpowiednią”. Według włoskich medyków należy mimo wszystko zagwarantować odpowiedni poziom terapii oraz jej modyfikację z punktu widzenia paliatywnego.

Anestezjolodzy oceniają, że odmowy ze strony osób ze środowisk przeciwników szczepień przeciwko COVID-19 to „poważny i bolesny aspekt” pracy lekarzy i personelu pielęgniarskiego na oddziałach intensywnej terapii. W oświadczeniu lekarze piszą, że nawet w obliczu takich sytuacji nie powinno zabraknąć postawy nacechowanej szacunkiem i „nie oceniającej”.

Specjaliści zwracają ponadto uwagę, że bardzo ważne jest to, by medycy podejmowali wysiłki, by wytłumaczyć takiej osobie motywy swych starań i powody, dla których należy zastosować kurację ratującą życie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę