Problem z chrapaniem podczas snu dotyczy co piątej kobiety i co trzeciego mężczyzny w wieku do 60 lat. Po osiągnięciu tego wieku ta przypadłość dotyczy już co trzecią kobietę i ponad połowę seniorów.

Jakie są przyczyny chrapania? Głównymi powodami chrapania i bezdechów sennych są między innymi nadwaga i otyłość, nadużywanie leków uspokajających i nasennych, nadużywanie alkoholu oraz problemy laryngologiczne. Czasem wystarczy przestać zażywać leków nasennych, schudnąć lub skończyć z piciem alkoholu, aby problem sam się rozwiązał.

Jak informuje msn.com.pl chrapanie to poważny problem medyczny, który wyjaśniła prof. Ewa Olszewska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w książce pt. „Chrapanie i bezdechy. Diagnostyka i leczenie”. Lektura powstała na podstawie badań laryngologów z USA, Kanady, Europy i Azji.

Prof. Ewa Olszewska przyznała, że nieleczone bezdechy mogą mieć poważne skutki dla zdrowia. Osoby, które cierpią na bezdechy i chrapią, mają większe ryzyko zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc oraz zwiększone ryzyko udaru mózgu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę