Ciasto Pijak to deser, który wspaniale sprawdzi się na karnawał. Chociaż jego nazwa brzmi dosyć fantazyjnie, to wcale nie jest złudna i w cieście rzeczywiście znajduje się alkohol. Poznajcie recepturę na ten rarytas.
Nie ma lepszego deseru na domową imprezę karnawałową niż ciasto Pijak. Specjał ten składa się z biszkoptu, powideł śliwkowych, ciasta makowo-kokosowego, ponczu, masy budyniowej oraz polewy czekoladowej. Z pewnością posmakuje znajomym, którzy przeważnie sięgają po drinki. Deser jest niezwykle wilgotny i pyszny.
Ciasto pijak na karnawał. Przepis krok po kroku
Składniki na biszkopt:
150 g cukru
1/2 szklanki mąki
2 łyżki wody
4 jajka
1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
Składniki na biszkopt makowo-kokosowy:
140 g cukru pudru
6 białek z jaj
łyżeczka proszku do pieczenia
150 g maku
150 g wiórków kokosowych
Składniki na krem budyniowy:
100 g cukru
6 żółtek
250 g masła
łyżka skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki mleka
łyżka mąki
Pozostałe składniki:
300 g – powidła śliwkowe
20 ml wody
20 ml wódki
paczka biszkopcików
200 ml rumu, likieru lub wódki
polewa czekoladowa
Wykonanie:
Prostokątną formę do pieczenia wykładamy pergaminem.
Na biszkopt: oddzielamy żółtka od białek, białka ubijamy na sztywno i do powstałej piany powoli wsypujemy cukier. Miksujemy, dodajemy po jednym żółtku. Zaczynamy dodawać sypkie składniki, mieszamy i przekładamy masę do blachy. Pieczemy pół godziny w temp. 180°C.
Teraz przyrządzamy biszkopt makowo-kokosowy. Wiórki, mak oraz proszek do pieczenia mieszamy w naczyniu i ostawiamy. Białka ubijamy na sztywno, a potem łączymy je z cukrem i suchymi produktami. Pieczemy pół godziny w 180°C.
Wodę (20 ml) i wódkę (20 ml) mieszamy ze sobą i taką mieszanką nasączamy pierwszy biszkopt. Rozsmarowujemy na nim powidła i umieszczamy następny blat makowo-kokosowy.
Na krem budyniowy: ucieramy żółtka z cukrem – masa musi być puszysta. Wsypujemy mąkę, gotujemy mleko i łączymy je z masą jajeczną, masę mieszamy do czasu, aż zrobi się gęsta. Studzimy ją. Masło ucieramy za pomocą miksera, dodajemy do niego zimny budyń, a potem wszystko wykładamy na warstwę makowo-kokosową.
Namaczamy biszkopty w rumie i umieszczamy je na powierzchni deseru. Ciasto polewamy polewą czekoladową. Smacznego.