Cierpisz na chorobę serca? Unikaj e-papierosów jak ognia!

Według badania, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma ,,American Journal of Psychology”, palenie e-papierosów przy jednoczesnej chorobie serca może mieć opłakane skutki. Wszystko za sprawą nasilania toksycznego działania nikotyny na komórki sercowe.

   

Naukowcy z University of South Florida przeprowadzili badanie, w ramach którego sprawdzili poziom toksyczności aerozolu w popularnych aromatach do e-papierosów – owocowym, cynamonowym i waniliowym. Podali je wyhodowanym w laboratorium komórkom serca myszy.

Efekt nie był dla naukowców zaskakujący. Jak się okazało, wszystkie trzy aromaty wywierały toksyczne działanie na komórkę, z czego największe spustoszenie siał waniliowy.

   

W dalszej części badania pod uwagę wzięto komórki ludzkiego serca, wyhodowane z ludzkich pluripotencjalnych komórek macierzystych. Poddano je aerozolowi bez aromatu i nikotyny, aerozolowi z nikotyką, a także aerozolowi z nikotyną i aromatem.

Pierwszy z aeorozoli zaburzał elektryczną aktywność komórek, drugi dodatkowo wywoływał toksyczne działanie, zaś trzeci jeszcze bardziej nasilał to działanie – opisuje wyniki portal wGospodarce.pl.

   

Następnie naukowcy przez okres 10 tygodni podawali myszom aerozol o aromacie waniliowym. Negatywnie wpłynął on na zmienność rytmu zatokowego serca i zwiększył podatność na częstoskurcz komorowy (zaburzenie rytmu serca).

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News