Policjanci w środkowych Chinach zostali wyposażeni w okulary z systemem rozpoznawania twarzy, który umożliwia zidentyfikowanie poszukiwanych przestępców.

Jak informują chińskie media, okulary Google-Glass pomogły do tej pory schwytać co najmniej siedmiu zbiegów podejrzewanych o spowodowanie wypadków drogowych i uprawiających proceder handlu ludźmi. Dzięki urządzeniom wykorzystującym tzw. sztuczną inteligencję wykryto również 26 przypadków podszywania się pod inne osoby.

Okulary używane przez chińską policję po przeskanowaniu twarzy łączą się z bazą danych i porównują obraz z zawartością kartotek osób poszukiwanych przez organy ścigania.

W Chinach wykorzystywanie sztucznej inteligencji do walki z przestępczością staje się coraz bardziej powszechne, w czym pomaga również co najmniej 170 milionów rozsianych po całym kraju kamer monitoringu. Chińczycy planują zamontowanie w najbliższym czasie kolejnych 400 milionów urządzeń tego typu.

Amerykański tygodnik „Time” poinformował, że chińskie służby dysponują bazą danych biometrycznych, która zawiera próbki DNA około 40 milionów i twarze prawie miliarda osób.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę