Każdy chyba słyszał, że z antybiotykami nie ma co przesadzać. Dlaczego? Bo oprócz złych bakterii zabijają te dobre. Organizm potrzebuje dużo czasu aby wrócić do równowagi sprzed antybiotykoterapii. Jakie są jeszcze skutki nadużywania antybiotyków?

W obecnych czasach stosujemy antybiotyki bez umiaru. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami. W wyniku takiego działania, zaczynamy nabywać antybiotykoodporność. To oznacza, że bakterie zaczęły się przystosowywać i są odporne na działanie antybiotyków. Musimy wtedy przyjmować kolejne dawki mocniejszych leków, a w tym czasie nasz organizm przeżywa wewnętrzny sztorm. O skutkach dowiadujemy się później. Mało kto przyczynę swoich dolegliwości przypisuje stosowanej wcześniej antybiotykoterapii.

Jak informuje redakcja Women’s Health, ocenia się, że na całym świecie rocznie z powodu zakażeń lekoopornymi bakteriami umiera około 700 000 ludzi, z czego w Europie około 25 tysięcy. W Polsce w ciągu 2,5 roku z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi przyjęto do szpitali 20 709 osób, z czego 3603 pacjentów zmarło!

W raporcie NIK, zostało przedstawione stanowisko według, którego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przepisują antybiotyki bez wykonania badań mikrobiologicznych. Antybiotykami leczy się nawet zakażenia wirusowe.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna