Co się stanie jeśli będziesz nadużywać antybiotyków?

Każdy chyba słyszał, że z antybiotykami nie ma co przesadzać. Dlaczego? Bo oprócz złych bakterii zabijają te dobre. Organizm potrzebuje dużo czasu aby wrócić do równowagi sprzed antybiotykoterapii. Jakie są jeszcze skutki nadużywania antybiotyków?

   

W obecnych czasach stosujemy antybiotyki bez umiaru. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami. W wyniku takiego działania, zaczynamy nabywać antybiotykoodporność. To oznacza, że bakterie zaczęły się przystosowywać i są odporne na działanie antybiotyków. Musimy wtedy przyjmować kolejne dawki mocniejszych leków, a w tym czasie nasz organizm przeżywa wewnętrzny sztorm. O skutkach dowiadujemy się później. Mało kto przyczynę swoich dolegliwości przypisuje stosowanej wcześniej antybiotykoterapii.

Jak informuje redakcja Women’s Health, ocenia się, że na całym świecie rocznie z powodu zakażeń lekoopornymi bakteriami umiera około 700 000 ludzi, z czego w Europie około 25 tysięcy. W Polsce w ciągu 2,5 roku z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi przyjęto do szpitali 20 709 osób, z czego 3603 pacjentów zmarło!

   

W raporcie NIK, zostało przedstawione stanowisko według, którego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przepisują antybiotyki bez wykonania badań mikrobiologicznych. Antybiotykami leczy się nawet zakażenia wirusowe.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News