Co z demokracją w Polsce pod rządami Tuska? Badani nie mają wątpliwości

Przejęcie TVP przez ekipę Tuska. Większość Polaków dobrze ocenia zmiany
fot. European People’s Party | Creative Commons Attribution 2.0

Uczestnicy badania SW Research dla „Rzeczpospolitej” zostali zapytani, jak zmieni się stan demokracji w Polsce po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska. Choć opozycja wystosowała mnóstwo zarzutów, większość uczestników ma pozytywne nastroje.

REKLAMA

W ostatnich dniach opozycja miała mnóstwo zarzutów w stronę rządzących, zarzucając im łamanie konstytucji. Głównie chodziło o zmianę władzy w mediach publicznych, a także głośne działania wokół zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Uczestnicy badania zostali zapytani właśnie o stan demokracji w Polsce pod rządami Donalda Tuska. 47,1 proc. badanych przyznało, że ulegnie on poprawie, natomiast tylko 27,9 proc. osób uznało, że dojdzie do pogorszenia się demokracji.

REKLAMA

Kolejne 15,6 proc. uczestników badania jest zdania, że stan demokracji pod rządami Donalda Tuska nie ulegnie żadnym zmianom. Pozostałe 9,4 proc. ankietowanych wyjawiło, że nie ma zdania w tej kwestii.

Jeszcze bardziej pozytywne podejście do poprawy stanu demokracji mają osoby z wykształceniem wyższym. Wśród nich 54 proc. osób stwierdziło, że pod rządami Tuska sytuacja się poprawi. Podobne przeświadczenie przeważa wśród osób w wieku powyżej 50 lat. W poprawę stanu demokracji wierzy 57 proc. osób w tym wieku.

REKLAMA