ryba ości
fot. Pixabay

Co zrobić, gdy niespodziewanie ość stanie nam w gardle? Niestety, spożywanie ryb czasami wiąże się z niebezpieczeństwem związanym właśnie z ośćmi. Aby nie dopuścić do nieprzyjemnych następstw, warto wiedzieć jak się zachować w tego typu przypadku.

Laryngolodzy wciąż ostrzegają, aby zwracać szczególną uwagę na to, jak przygotowujemy i jemy ryby. Jeśli nie zachowamy rozwagi i ostrożności, wówczas rodzinny obiad bądź kolacja może skończyć się źle. Gdy tak się stanie, każdy powinien wiedzieć, jak postąpić.

Co zrobić, gdy ość stanie w gardle?

Należy zachować spokój. Sytuacja nie jest przyjemna, a dodatkowe nerwy także nie pomogą. Jeśli wiecie jak się zachować w danej chwili, na pewno będzie wam lżej.

Zdaniem laryngologów, gdy ość będzie tkwiła w gardle najlepiej z pomocą kogoś usunąć ją z przełyku. Należy wziąć latarkę i zaświecić wgłąb przełyku, po czym chwycić pęsetę i postarać się wyjąć zalegającą ość. Jeśli ten sposób nie zadziała, trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy laryngologa albo jechać na pogotowie.

Nigdy nie należy zajadać ości chlebem, bo może to skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami. Aby nie przydarzyły się nam takie nieprzyjemne zdarzenia, powinniśmy uważnie przyrządzać posiłki albo po prostu ostrzec naszych bliskich, aby podczas spożywania ryb (w których mogą być ości) byli czujni.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę