Co zrobić, żeby kopytka nie wychodziły twarde i gumowate?

kopytka
fot. Pixabay

Zrobiłeś kopytka, ale okazały się twarde? Prawdopodobnie popełniałeś błąd na etapie przygotowywania ciasta. Jeśli więc marzysz o tym, aby twoje kluseczki były delikatne i puszyste powinieneś przestrzegać 1 zasady. W przeciwnym razie czeka cię rozczarowanie na talerzu. Chodzi oczywiście o proporcje składników, a kluczowym jest mąka ziemniaczana. Warto pamiętać, że „lepiej jest dołożyć, niż odjąć”. Jeśli dodamy za dużo mąki, kopytka wyjdą twarde.

REKLAMA

Wszelkiego rodzaju kluski ziemniaczane to idealny pomysł na prosty obiad. Oczywiście każdy rodzaj klusek: knedle, pyzy czy kluski śląskie robi się nieco inaczej, a poza tym różnią się one między sobą m.in. kształtem czy fakturą. Jednak cechą wspólną wszystkich kluseczek są ziemniaki.

Na Podlasiu popularnością cieszą się kładzioki, czyli kopytka. Receptura na tej specjał jest dobrze znana – ziemniaki, mąka kartoflana i zwykła mąka. Niestety, nieraz kluseczki wychodzą zbite i gumowate. Winowajcą tego prawdopodobnie jest mąka ziemniaczana – jeśli wsypiemy jej za dużo, możemy mieć gwarancję, że nasza potrawa nie wyjdzie pyszna. Jak w takim razie przygotować kopytka, aby wyszły pulchne i mięciutkie?

REKLAMA

Sprawdzony przepis na kopytka

Składniki i proporcje:
200 g mąki pszennej poniżej typu 500
1 kg obranych ziemniaków
szczypta soli
1 niewielkie jajko
łyżka mąki ziemniaczanej (przed dodaniem, wyrób ciasto bez tego składnika, bo może się okazać, że jest zbędny)

Przygotowanie:
Obieramy ziemniaki, możemy je pokroić na małe kawałki. Gotujemy warzywa w delikatnie osolonej wodzie, odcedzamy. Potem przeciskamy przez praskę do ziemniaków, możemy je też zmielić w maszynce, powstałą masę przekładamy do naczynia. Dodajemy jajko, mąkę, niewielką ilość soli i zaczynamy wyrabiać ciasto. Gdy będzie zbyt mocno się kleić, dodajemy pół łyżki mąki kartoflanej i znowu zagniatamy. Jeżeli tekstura będzie zbyt luźna, dolewamy trochę wody.

REKLAMA

Wyrobione ciasto umieszczamy na stolnicy podsypanej mąką i dzielimy na kilka kawałków. Z każdego z nich tworzymy rulon (średnica ok. 3-4 cm) i ostrym nożem wycinamy pod skosem kluseczki. W dużym garnku zagotowujemy wodę z solą i ewentualnie niewielką ilością masła (co ochroni kopytka przed sklejaniem się). Kluski wrzucamy na wrzącą wodę i mieszamy, aby nie przywarły do dna, gotujemy je przez 2 minuty od wypłynięcia. Kopytka będą delikatne i jędrne. Można je polać masłem, okrasą ze skwarkami albo podać jako dodatek np. do porcji mięsa.

Udostępnij: