Fot. ilustr./Pixabay.com

Z opublikowanego w piątek przez Katolicką Agencję Informacyjną raportu wynika, że coraz mniej młodych Polaków wierzy w Boga, uczęszcza na praktyki religijne, jak również ma zaufanie do Kościoła jako instytucji. W badaniu wykorzystano dane z kościelnych i świeckich ośrodków badawczych.

Raport KAI precyzuje, że w ciągu ostatnich 25 lat spadek deklaracji wiary w Boga u młodzieży wyniósł ok. 20 proc., a spadek praktyk religijnych aż o 50 proc. „Jest to zjawisko nowe, które możemy nazwać zaburzeniem międzypokoleniowego przekazu wiary. Jednocześnie utrzymuje się, a nawet nieco wzrasta, procent głęboko wierzących młodych ludzi, choć stanowią oni niewielką mniejszość – wzrost z 6 do 8 proc”, stwierdzono w raporcie.

Jak oświadczył podczas prezentacji dokumentu bp Grzegorz Suchodolski , odwrócić tę sytuację można poprzez „mądrą ewangelizację opartą na cierpliwym towarzyszeniu oraz nawróceniu pastoralnym całej wspólnoty Kościoła”. Hierarcha podkreślił również, że wprowadzenie religii do szkół nie spowodowało pogłębienia wiary wśród młodzieży. Doszło ponadto do „generacyjnego pęknięcia”.

– Zaufaliśmy procesom demokratyzacji i podstawom programowym, a tymczasem serca młodych pobiegły zupełnie w inną stronę i zostały przechwycone przez kogoś innego – powiedział duchowny. Stwierdził również, że „pytanie o przyszłość młodzieży jest pytaniem o duchową kondycję dorosłych, pasterzy, katechetów i rodziców, a szczególności o język przekazu wiary w domu, na katechezie i na ambonie”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę