Naukowcy z Hiszpanii zakończyli badania nad systemem szybkiej inteligencji, która jest w stanie wykryć obecność koronawirusa w organizmie pacjenta na podstawie zdjęć RTG. Sposób ten bazuje na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Władze szpitala uniwersyteckiego w Grenadzie San Cecilio zakomunikowały, że system powstał we współpracy z naukowcami z miejscowego uniwersytetu oraz pracownikami ośrodków badawczych z innych prowincji Hiszpanii.

Cytowane przez ,,Niezależną” wnioski z badania ukazały się na łamach pisma naukowego ,,Journal of Biomedical and Health”. Okazało się, że po zaledwie kilkunastu minutach od wykonania zdjęcia rentgenowskiego płuc można wykazać, czy dana osoba jest zakażona koronawirusem SARS-CoV-2.

– Skuteczność opracowanego przez nas systemu identyfikacji COVID-19 wynosi od 75 do 80 proc. – poinformował Francisco Herrera, jeden z autorów badania.

Eksperci poinformowali również, że opracowany system identyfikacji nie będzie powodował dużych wydatków, ponieważ placówki mogą go pobrać w formie aplikacji na smartfony, po czym skoordynować z posiadanymi systemami.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę