Czechy zwracają się o pomoc do Izraela w organizacji szczepień

REKLAMA

Prezydent Czech Milosz Zeman zwrócił się o pomoc do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw Covid-19. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu napisał szef czeskiego rządu Andrej Babisz.

Jak wynika z danych Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego, Izrael to dziś zdecydowany lider wśród państwa świata w kategorii liczby obywateli, którzy otrzymali już pierwszą z dwóch wymaganych dawek szczepionki przeciw Covid-19. Według izraelskiego resortu zdrowia dotychczas zaszczepić udało się 19,5 proc. ludności, w tym ponad 72 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.

REKLAMA

W rozmowie z portalem dziennika „Blesk” prezydent Zeman powiedział, że wiąże duże nadzieje z pomocą z Izraela. Według niego strona izraelska mogłaby Czechom dostarczyć know-how w sprawie szybkiego zaszczepienia całej populacji przeciw koronawirusowi.– Mam nadzieję, że szybko pojawią się tutaj także izraelscy eksperci i że pomogą nam jako doświadczeni ludzie – powiedział Milosz Zeman.

Jednocześnie prezydent Czech zadeklarował, że w przyszłym tygodniu, przy okazji badań lekarskich w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze, przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19.

REKLAMA

Udostępnij: