Tak wiemy, tak jest najłatwiej – wszystko co brudne, wrzucasz do zmywarki i problem z głowy! Niestety, niektóre naczynia mogą w zmywarce ulec zniszczeniu, a tego już raczej nie chcesz. Dlatego sprawdź listę naczyń, które powinieneś umyć ręcznie.

Czego nie można myć w zmywarce? Z pewnością drewnianych naczyń. Działanie gorącej wody podczas czyszczenia w zmywarce może spowodować ich odkształcenia, a silne detergenty używane do mycia – uszkodzić ich wykończenie. Nie wolno myć mlecznego szkła, bo mogą wystąpić przebarwienia.

Żeliwne patelnie, chociaż bardzo nie lubimy ich myc, nie powinny gościć w naszych zmywarkach. Taka patelnia szybciej się zniszczy a dodatkowo, po umyciu w zmywarce może przez długi czas pachnąć detergentem. Kolejną rzeczą są ostre noże, które w zmywarce mogą się stępić lub odkształcić. Podobnie jest z nożami z plastikowymi rączkami. Mogą ulec stopnieniu pod wpływem temperatury mycia w zmywarce.

Szczególnego traktowania wymaga szkło kryształowe i ręcznie dmuchane. To dzieła sztuki, bardzo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Umieszczenie ich w zmywarce spowoduje nie tylko odpryskiwanie elementów szkła, ale i utratę połysku, spowodowaną działaniem detergentów. Podobnie jest z naczyniami na specjalne zamówienie, które mają oryginalne rysunki wykonane przez artystów lub napisy typu „Najlepszy tata”. W przeciwnym razie rysunki mogą wyparować. Jeszcze nie wolno myć w zmywarce? Naczyń nieprzywierających, naczyń miedzianych, naczyń vintage, aby jak najdłużej stanowiły stanowią ważną rodzinną pamiątkę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę