Rząd kanclerz Angeli Merkel wystąpi o likwidację państwowych dotacji dla neonazistowskiej partii NPD. – Nie możemy i nie chcemy akceptować, że partia, która zwalcza nasz demokratyczny porządek, otrzymuje dotacje z budżetu państwa – powiedział Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych. – Obywatele oczekują, że takie partie nie będą subwencjonowane z pieniędzy podatników – zaznaczył polityk CSU.

Podobny wniosek dotyczący pozbawienia dotacji dla NPD złoży w przyszłym tygodniu Bundestag. Wcześniej, w lutym 2018 roku, taką decyzję podjęły już landy, których reprezentanci zasiadają w Bundesracie. Oznacza to, że trzy organy konstytucyjne wspólnie skierują sprawę do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe.

Trybunał w Karlsruhe na początku zeszłego roku odrzucił wniosek o zdelegalizowanie NPD, uznając, że partia ta ma co prawda wrogi stosunek do konstytucji RFN, ale nie posiada potencjału wystarczającego do obalenia demokracji w Niemczech.

Sędziowie Trybunału wskazali jednocześnie na potrzebę odcięcia partii neonazistowskiej od dotacji państwowych, zaś niemiecki parlament podjął już odpowiednie zmiany w konstytucji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę