Czy Andrzej Duda jest wierny przysiędze prezydenckiej? Zobacz, co sądzą o tym Polacy!

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku. SW Research w sondażu przeprowadzonym dla serwisu rp.pl zapytał Polaków, czy głowa państwa wywiązuje się ze złożonej wtedy przysięgi.

Zdaniem aż połowy ankietowanych, Andrzej Duda nie jest wierny złożonej trzy lata temu przysiędze prezydenckiej. Jedna czwarta respondentów, dokładnie 26 proc., uważa, że prezydent dotrzymuje przysięgi. Niewiele mniej ankietowanych, niespełna co czwarty badany, nie ma w tej sprawie zdania.

REKLAMA

– Częściej przekonane o tym, że Andrzej Duda nie wywiązuje się z przysięgi prezydenckiej są osoby mające powyżej 50 lat (60 proc.), ankietowani o wykształceniu wyższym (52 proc.) oraz respondenci z miast liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców (57 proc.) – doprecyzowuje wyniki ankiety Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Zdaniem politologa Antoniego Dudka, wynik sondażu jest zaskakujący, gdyż inne badania wskazują, że prezydent Andrzej Duda cieszy się dużym zaufaniem, szacowanym zwykle na ponad połowę respondentów.

– Trudno nie łączyć tych niekorzystnych dla prezydenta wyników z jego pasywną postawą wobec ostatnich nowelizacji ustaw o sądownictwie oraz porażki, jaką odniósł w sprawie przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Byłbym jednak bardzo ostrożny z wyciąganiem na podstawie tego badania jakichś dalej idących wniosków na przykład na temat mniejszych szans prezydenta Dudy na reelekcję – komentuje Dudek wyniki badania SW Research.

REKLAMA

Spraw, by powstawało więcej takich artykułów!

Podziękuj za artykuł

Udostępnij: