REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaCzy brokuły można jeść na surowo? Nie każdy zdaje sobie sprawę

Czy brokuły można jeść na surowo? Nie każdy zdaje sobie sprawę

surowe brokuły
fot. Unsplash

Wiele osób na pewno kiedyś zastanawiało się, czy brokuł można zjeść na surowo. Chociaż surowe warzywa są przeważnie zdrowsze, to każda receptura na danie z brokułów zaleca, aby poddać je uprzedniej obróbce termicznej. Jak więc jest z tym zielonym warzywem?

REKLAMA

Czy można spożywać surowe brokuły?

Okazuje się, że brokuły jak najbardziej można jeść na surowo. Taka konsumpcja ma jednak swoje ujemne i dodatnie strony. Jest rzeczą oczywistą, że najcenniejsze są warzywa spożywane bez wcześniejszej obróbki cieplnej. W wyniku działania wysokiej temperatury znika bowiem pewna ilość witamin i związków odżywczych w nich zawartych. Część z nich jest także wymywana przez wodę podczas gotowania. Powstaje więc myśl, że niepoddane żadnej obróbce brokuły również będą zdrowsze niż gotowane. I ogólnie rzecz biorąc tak będzie, jeśli skupimy się na sulforafanie, czyli korzystnym przeciwutleniaczu. Znajduje się on we wszystkich warzywach z rodzaju krzyżowych. Może on chronić przed chorobami serca, nowotworami i cukrzycą. Ludzki organizm lepiej przyswaja tę substancję z surowego brokuła.

Zresztą w trakcie obróbki cieplnej degradacji ulega znaczna część witaminy C. Podczas smażenia brokuła znika jej najwięcej, nieco mniej przy gotowaniu, a najmniej w trakcie gotowania na parze. Z gotowanego brokuła natomiast łatwiej przyswoimy beta-karoten. Substancja o właściwościach antyoksydacyjnych staje się bardziej aktywna pod wpływem obróbki cieplnej.

Jak jeść brokuł na surowo?

Jeżeli chcesz zjeść surowego brokuła, najpierw staranie go opłucz, a potem osusz. Następnie podziel go na mniejsze różyczki, które możesz maczać w ulubionym sosie albo chrupać same. Możesz także dodać zielone różyczki do sałatki. W postaci surowej można jeść też łodygi brokuła, ale mają one dużo włókien, dlatego warto posiekać je w cienkie plastry.

REKLAMA

Wady każdego brokuła

Chociaż brokuł to roślina bogata w błonnik, witaminę C, a także inne przeciwutleniacze, to część osób po jego spożyciu może mieć problemy trawienne, gazy i wzdęcia. Takie osoby powinny sięgać raczej po warzywo gotowane. Osoby, które nie odczuwają dyskomfortu po zjedzeniu brokuła i chcą wyciągnąć z niego maksymalną ilość smaku i wartości zdrowotnych, mogą przygotować go na parze. Zachowa chrupkość i większość dobroczynnych składników.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA