Polacy przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, kupują często oprócz choinki, gwiazdę betlejemską. Ta piękna krwistoczerwona roślina oddaje świąteczny klimat. Ale czy poinsecja jest bezpieczna?

Kilkadziesiąt lat temu rozpowszechniła się opinia, że roślina potocznie zwana gwiazdą betlejemską jest trująca, szczególnie dla dzieci. Ta niepotwierdzona informacja, została powielana, aż niektórzy zaczęli w nią wierzyć.

Aby nie być gołosłownym, zostały przeprowadzone badania nad ewentualnymi toksycznymi właściwościami bożonarodzeniowej rośliny. Okazało się, że aby kwiat zaszkodził, dziecko musiałby w niedługim czasie zjeść przynajmniej kilkaset liści. A to raczej nie jest możliwe.

Co więcej, w pradawnych czasach, liście rośliny były wykorzystywane do zbijania gorączki a także barwienia tkanin. Cieszmy się więc z uroku, pięknej bożonarodzeniowej rośliny, bez obaw o zdrowie naszych dzieci.

Warto jedynie zwrócić uwagę na zwierzęta. W ich przypadku zjedzenie kilku liści może wywołać biegunkę. Ponadto sok poinsecji zawiera lateks, co oznacza, że osoby z uczuleniem powinny unikać bezpośredniego kontaktu z rośliną.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę