Czy gwiazda betlejemska jest trująca?

Polacy przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, kupują często oprócz choinki, gwiazdę betlejemską. Ta piękna krwistoczerwona roślina oddaje świąteczny klimat. Ale czy poinsecja jest bezpieczna?

Kilkadziesiąt lat temu rozpowszechniła się opinia, że roślina potocznie zwana gwiazdą betlejemską jest trująca, szczególnie dla dzieci. Ta niepotwierdzona informacja, została powielana, aż niektórzy zaczęli w nią wierzyć.

Czytaj także:  Odkryto 27 sarkofagów mających ponad 2500 lat!

Aby nie być gołosłownym, zostały przeprowadzone badania nad ewentualnymi toksycznymi właściwościami bożonarodzeniowej rośliny. Okazało się, że aby kwiat zaszkodził, dziecko musiałby w niedługim czasie zjeść przynajmniej kilkaset liści. A to raczej nie jest możliwe.

Co więcej, w pradawnych czasach, liście rośliny były wykorzystywane do zbijania gorączki a także barwienia tkanin. Cieszmy się więc z uroku, pięknej bożonarodzeniowej rośliny, bez obaw o zdrowie naszych dzieci.

Czytaj także:  Odkryto 27 sarkofagów mających ponad 2500 lat!

Warto jedynie zwrócić uwagę na zwierzęta. W ich przypadku zjedzenie kilku liści może wywołać biegunkę. Ponadto sok poinsecji zawiera lateks, co oznacza, że osoby z uczuleniem powinny unikać bezpośredniego kontaktu z rośliną.

Komentarze

Nie przegap najciekawszych wiadomości! Obserwuj nas w Google News.