Czy komary mogą zakazić koronawirusem?

REKLAMA

Jak wynika z artykułu zamieszczonego w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Scientific Reports”, koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19, nie może być przenoszony z człowieka na człowieka przez komary.

– Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia definitywnie oceniła, że komary nie mogą przenosić wirusa, nasze badanie jako pierwsze dostarcza decydujących danych potwierdzających tę teorię – powiedział prof. Stephen Higgs, który jest dyrektorem Instytutu Badań nad Bioasekuracją (Biosecurity Research Institute) na Kansas State University.

REKLAMA

Podczas przeprowadzonych badań SARS-CoV-2 zakażono 277 komarów należących do trzech – występujących w Chinach, w których rozpoczęła się pandemia – gatunków, czyli Aedes aegypti, Aedes albopictus oraz Culex quinquefasciatus. Wszystkie one przenoszą wirusy wywołujące choroby zakaźne.

Po upływie ponad 24 godzin w żadnym z komarów nie znaleziono śladów SARS-CoV-2, co udowadnia, że owady te nie są zdolne do zakażania koronawirusem. W kolejnej analizie – wykonanej tym razem na 48 komarach – COVID-19 po 24 godzinach znaleziono w ciele jednego osobnika. Jednak zdaniem naukowców ilość wirusa odpowiadała tej zastosowanej podczas infekowania owada. Oznacza to, że wirus nie został powielony w jego organizmie.

„Scientific Reports” podkreśla, że wyniki doświadczeń potwierdzają tezę, że koronawirus nie może być przenoszony przez komary między ludźmi, czyli z osoby zakażonej COVID-19 na osobę zdrową.

REKLAMA

Udostępnij: