Fot. Twitter.com/AniaGold

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Maxa Plancka wynika, że maski FFP2 zapewniają wyjątkowo wysoką ochronę przed infekcją koronawirusem, gdyż ryzyko zakażenia wynosi zaledwie 0,1 proc.  Z kolei dobrze założone maseczki chirurgiczne minimalizują prawdopodobieństwo zakażenia do 10 proc.

Jeśli osoba zakażona i zdrowa osoba niezaszczepiona spotkają się w pomieszczeniu zamkniętym w niewielkiej odległości od siebie, ryzyko zakażenia wynosi zaledwie 0,1 procenta, nawet po 20 minutach, ale pod warunkiem, że  obie mają prawidłowo założone maseczki spełniające co najmniej standard FFP2.  Natomiast jeśli niezarażona osoba jest zaszczepiona, ryzyko zakażenia spada jeszcze bardziej.

Jak twierdzą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka, ważne jest, aby prawidłowo nosić maskę FFP2 lub KN95. Jeśli chcemy zapewnić optymalną ochronę, część nosowa musi mieć kształt „zaokrąglonego W”, tak, aby dociskała boki nosa.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku spotkania dwóch osób, które nie noszą maseczek. Gdy osoba zdrowa oddycha przez kilka minut w odległości trzech metrów tym samym powietrzem co osoba zakażona, istnieje 90 proc. prawdopodobieństwa, że zostanie zakażona.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!