Rząd w najbliższym czasie ma zająć się projektem ustawy odbierającej stopnie generalskie wszystkim członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i degradującej ich do stopnia szeregowców. Projekt był poddany pod dyskusje podczas posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów. W założeniach ma on obejmować wszystkich bez wyjątku członków rady, a więc także generała Mirosława Hermaszewskiego, jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.

O sprawie poinformował „Super Express” cytując szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka: „Wszyscy członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zgodnie z projektem ustawy zostaną zdegradowani do stopnia szeregowca”. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy polityk potwierdził, że degradacja obejmie też generała Hermaszewskiego, który był jedną z osób należących do WRON w czasie wprowadzania w Polsce stanu wojennego. Przypomnijmy, że do rady należeli m.in. generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, co do których w kwestii degradacji nie ma zbyt wielu wątpliwości, czy jest to działanie słuszne.

„Nie będę komentował głupich pomysłów!” – tak na pytanie dziennikarzy odpowiada sam zainteresowany. Już w jednej ze swoich archiwalnych wypowiedzi Hermaszewski tłumaczył, że o powstaniu WRON oraz tym, że jest jej członkiem dowiedział się z telewizji i w tej kwestii nie podejmował żadnych decyzji.

Mirosław Hermaszewski jest pierwszym i jedynym jak dotąd Polakiem, który poleciał w kosmos. Lot odbył radzieckim statkiem Sojuz-30 w dniach 27 czerwca – 5 lipca 1978 roku. Ciekawostką jest fakt, że prywatnie generała Hermaszewskiego łączą więzy rodzinne z jednym z polityków PiS. Jest on bowiem zięciem europosła Ryszarda Czarneckiego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę