pomidory i liście
fot. Pxhere

Osoby, które w tym roku po raz pierwszy posadziły w swoim ogródku pomidory, mogą nie do końca wiedzieć, jak je pielęgnować. Dlatego dziś postanowiliśmy poruszyć bardzo ważny temat. Chodzi liście pomidorów – czy należy je obrywać? Początkujących ogrodników odpowiedź może zaskoczyć, ale zdecydowanie liście trzeba usuwać. Dowiedz się, dlaczego.

Liście pomidorów – czy trzeba je usuwać?

Rzecz jasna liście są roślinom potrzebne do życia – gwarantują im prawidłowe odżywianie. Jednak trochę inaczej jest w przypadku pomidorów – ich liście można, a niekiedy nawet trzeba usuwać.

Obrywać należy szczególnie liście, które wyglądają na chore. Ten zabieg ochroni przed przenoszeniem się choroby na zdrową część pędu oraz na inne, pobliskie sadzonki. Gdy na krzaczkach zaczynają pojawiać się owoce, warto także urywać dolne liście. Zresztą eliminacja niektórych liści sprawi też, że krzaczek więcej substancji przeznaczy na rozwój owoców, krótko mówiąc usuwanie liści zapewnia lepsze plony

Jak obrywać liście pomidorów?

Nie powinno się w jednym czasie usuwać zbyt dużo liści, oberwanie 2-3 liści raz w tygodniu absolutnie wystarczy, dodatkowo narazi roślinę na mniejszy stres. Najpierw usuwa się liście usytuowane najniżej, które mają bliski kontakt z ziemią. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się na krzak niektórych chorób.

Przyjęło się, że pomidorowe sadzonki na wysokości ok. 30 cm od ziemi nie powinny mieć liści. Można też obrywać liście, a nawet pędy rośliny, które nie mają owoców i znajdują się one od strony północnej. To także służy krzaczkom. Liście najlepiej obszczypywać. Jeśli są twarde, można je ukręcać przy łodydze albo odciąć przy pomocy sekatora, chodzi o to, aby jak najmniej okaleczyć roślinę.

Na naszej stronie znajdziecie też inne podobne artykuły. Dowiedzcie się, jak uzyskać obfite plony cukinii oraz ogórków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę