Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy ugotowane ziemniaki, ogórki lub seler naciowy można zamrozić? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź, gdyż łatwo popełnić błąd. Wszystkie z wymienionych wyżej produktów nie nadają się do mrożenia. Niska temperatura sprawia, że tracą swój smak oraz właściwości. Lepiej więc znaleźć inny sposób ich utrwalania.
Mrożenie to świetna metoda konserwowania produktów spożywczych. Zamrożone jedzenie z reguły dobrze zachowuje smak, kształt, barwę oraz substancje odżywcze. Niestety nie wszystkie produkty można mrozić: ogórki czy ugotowane ziemniaki nigdy nie powinny trafić do zamrażalnika. Dlaczego?
Dlaczego ogórków lepiej nie mrozić?
Ogórki zawierają sporo wody. Podobnie zresztą jak sałata, seler naciowy czy rzodkiewki, wobec tego nie powinniśmy ich mrozić. Po rozmrożeniu tracą swoją formę, stają się miękkie i niezbyt apetyczne.
Oprócz ogórków mrozić nie powinniśmy też pomidorów, papryki i cukinii – tracą większość walorów smakowych, chociaż można je wrzucić do sosu czy zupy. Czosnek i cebula po rozmrożeniu stają się miękkie, a ten pierwszy dodatkowo gorzknieje, natomiast niektóre zioła jak bazylia czy mięta – tracą smak i wygląd.
Do mrożenia nie nadają się także gotowane kartofle, makaron czy ryż. Ziemniaki po wyjęciu z zamrażarki mogą mieć nieapetyczne grudki, a ryż i kluski stają się wodniste i tracą na smaku.
Czego jeszcze nie mrozić?
Mrozić nie należy ugotowanych jajek, ponieważ po rozmrożeniu są twarde i gumiaste, z kolei surowe pękają. Jednak osobne mrożenie białka i żółtka jest jak najbardziej możliwe.
Mrożenie źle znosi też śmietana, majonez, jogurt i dania z ich dodatkiem (zwłaszcza jeśli zawierają podane na mrożenie produkty jak np. ogórek). Po rozmrożeniu mogą się rozwarstwić. Niemal identyczne dzieje się z niektórymi miękkimi serami np. ricottą. Ser żółty może natomiast skruszeć. Do mrożenia nie nadają się także wodniste owoce jak arbuz czy pomarańcza – tracą one swą jędrność. Awokado, kiwi i banany ściemnieją i zrobią się nieapetyczne. Mrozić nie powinniśmy też zżelowanych dań, np. ryb w galarecie czy nóżek (galaretka zmętnieje i zrobi się wodnista).