Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Badania opublikowane przez ,,Lancet” jednoznacznie wykazały, że przyjęcie drugiej szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca nie wpływa na zwiększenie ryzyka pojawienia się zakrzepicy.

Analiza została przeprowadzona przez producenta preparatu, zaś pod uwage zostały wzięte dane ze szczepień wykonanych do 30 kwietnia 2021 roku.

Zgodnie z nimi, zakrzepica w połączeniu z małopłytkowością po przyjęciu drugiej dawki zdarza się średnio jednej na 2,3 miliona zaszczepionych osób. Tak samo często zdarza się to u osób, które się nie szczepiły.

Powikłanie to obserwowano w okresie 14 dni od podania pierwszej i drugiej dawki. Po podaniu pierwszej ryzyko jest nieco wyższe i sięga 8,1 szczepień na milion.

„Wyniki tych badań potwierdzają zasadność podawania drugiej dawki szczepionki Vaxzevria (handlowa nazwa tego preparatu – PAP), zgodnie z charakterystyką tego produktu, by zapewnić lepszą ochronę przed COVID-19, w tym również przed budzącymi niepokój nowymi wariantami koronawirusa” – oświadczył wiceprezes ds. badań i rozwoju AstraZeneki Mene Pangalos.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę