bęben pralki
fot. Pixabay

Zamierzasz zrobić pranie, ale nagle okazuje się, że nie masz w domu proszku? Niestety wszystkie pobliskie sklepy są już nieczynne, a Ty chcesz mieć koniecznie właśnie tę bluzę odświeżoną na następny dzień? Bez obaw, ubrania możesz uprać nawet bez użycia tego środka czystości. Poznaj równie skuteczne opcje! Te produkty mogą zastąpić proszek do prania.

Czym zastąpić proszek do prania?

Soda oczyszczona
Wystarczy wsypać ją do bębna pralki. Wywabi nawet najtrudniejsze plamy np. po winie. Soda należy do delikatnych środków piorących, więc nie podrażni nawet najdelikatniejszej skóry.

Szare mydło
Zetrzyj je na małych oczkach tarki, a następnie wrzuć do bębna wraz z brudną odzieżą. Pamiętaj, aby potem starannie ją wypłukać.

Ocet
Dodany do prania zamiast sklepowego środka czystości znakomicie dopierze ciuchy i dodatkowo je zmiękczy. Bez obaw – nie przesiąkną jego wyrazistym aromatem.

Szampon do włosów
Tego artykułu nie należy używać w pralce. Można go zastosować do prania ręcznego, a potem włożyć mokre ubrania do bębna i ustawić płukanie z odwirowaniem.

Płyn do mycia naczyń
Potrafi rozpuszczać tłuszcz i brud, więc część osób poleca go jako substytut proszku do prania. Nie jest to jednak dobry pomysł – a już na pewno nie należy go dodawać wprost do pralki. Płyn mocno się pieni, więc może Cię potem czekać dodatkowe sprzątanie. Ponadto takie działanie zwiększa ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Płyn do płukania jamy ustnej
To nie żart! Jest to środek łagodny i skuteczny. Potrafi wywabić plamy i odświeżyć tkaniny. Wystarczy do bębna z brudnym praniem wstawić nakrętkę z ok. 50-80 ml tego płynu (można użyć więcej, jeśli materiały są silnie zabrudzone) i włączyć standardowy cykl prania. Gdy pralka zakończy pracę, a Ty otworzysz bęben, od razu poczujesz świeży i rześki zapach Twoich ciuchów.Czytaj też: Jak zaoszczędzić na praniu? Poznaj kilka sprawdzonych trików


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę