„Die Welt”: W UE chwalą Polskę. Wyprzedza Niemcy pod tym względem

REKLAMA

„Nieczęsto zdarza się, że członkowie Komisji Europejskiej znajdują słowa uznania dla Polski”, zauważa warszawski korespondent dziennika „Die Welt” Philipp Fritz i wyjaśnia, że powodem pochwał dla naszego kraju jest sprawne, wyróżniające się na tle UE, przeprowadzanie szczepień przeciwko COVID-19.

„Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim 10 lutego przewodnicząca Komisji wskazała Polskę jako pozytywny przykład kampanii szczepień przeciwko COVID-19. Sytuacja w Polsce pokazuje, że kampania »naprawdę przyspieszyła« – powiedziała von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreślała z uznaniem, że 94 proc. personelu medycznego i opieki w domach spokojnej starości, a także 80 proc. emerytów było już wtedy zaszczepionych”, przypomina publicysta „Die Welt”.

„W rzeczy samej żaden z głównych krajów UE nie szczepi się tak szybko jak Polska”, pisze Fritz. „Pod względem liczby szczepień, przy obecnych 10,8 dawkach na stu mieszkańców, Polska wciąż wyprzedza Hiszpanię, gdzie kampania szczepień również nabiera tempa”, podkreśla dziennikarz.

REKLAMA

„Polska wyraźnie też wyprzedza Niemcy, przy czym postępuje zupełnie inaczej niż jej zachodni sąsiad”, czytamy w „Die Welt”. „Rejestracja chętnych odbywa się na terenie całego kraju czterema kanałami, przez 24-godzinną infolinię, konto pacjenta, SMS-y lub cyfrowo. Wszystko jest kontrolowane z Warszawy. Kolejność szczepień jest również inna niż w większości krajów UE”, dodaje Philipp Fritz.

„Dzięki istniejącej w Polsce infrastrukturze udało się zapewnić, że dostarczone szczepionki stosunkowo szybko docierają do ludzi. Infrastruktura ma być teraz jeszcze bardziej rozbudowana, na przykład o mobilne punkty szczepień. Tak więc kampania szczepień w tym kraju prawdopodobnie wkrótce nabierze jeszcze większego tempa”, zauważa niemiecki publicysta.

Podziel się: