Dlaczego koronawirus jest groźniejszy dla mężczyzn?

REKLAMA

Zastanawiający jest fakt dlaczego groźny wirus z Chin, oszczędza dzieci, a najbardziej działa na dorosłych? Szczególnie są na niego podatni mężczyźni. Dlaczego?

Chińskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób opublikowało największą jak dotąd analizę przypadków koronawirusa. Okazuje się, że liczba zarażonych kobiet i mężczyzn jest zbliżona, ale współczynnik zgonów wśród mężczyzn wynosi 2,8%, a wśród kobiet 1,7%.

Jak informuje Rzeczpospolita podobnie było z epidemią SARS. Więcej kobiet niż mężczyzn zostało zakażonych SARS w Hongkongu w 2003 r. Jednak według badań opublikowanych w „Annals of Internal Medicine” śmiertelność wśród mężczyzn była aż o 50% wyższa. Taka sama sytuacja była z epidemią MERS. Wówczas zginęło około 32% zarażonych mężczyzn i nieco ponad 25% kobiet.

REKLAMA

Naukowcy starają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do zarażenia częściej dochodzi u kobiet, a u mężczyzn częściej kończy się zarażenie śmiercią. Podobno dzieje się tak dlatego, że kobiety mają lepszą odporność. Dużą rolę mogą też odgrywać zachowania społeczne – na przykład palenie papierosów, które jest najbardziej popularne wśród mężczyzn. Mają oni również wysokie wskaźniki cukrzycy typu 2. I co nie jest zaskoczeniem – kobiety szybciej decydują się na wizytę u lekarza, kiedy czują że coś jest nie tak!