Chyba każdy słyszał, że napoje gazowane nie są zdrowe i mają negatywny wpływ na nasz organizm. Niewiele jednak osób wie, jaki konkretnie wpływ mają te napoje na nasze zdrowie. Dlatego warto przeczytać i dowiedzieć się z jakich powodów warto zrezygnować z picia napojów gazowanych!

Redakcja Men’S Health przygotowała garść informacji, o tym, dlaczego powinieneś omijać szerokim łukiem gazowane napoje. Po pierwsze słodkie napoje gazowane zawierają sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty, a jedna szklanka ma około 5 łyżeczek cukru. Napoje gazowane mają wysoki indeks glikemiczny co oznacza, że powodują szybki wzrost glukozy we krwi i wzrost apetytu. Taki wysoki poziom glukozy we krwi powoduje, że trzustka wyrzuca insulinę. Glukoza zostaje wtedy zmieniona i zmagazynowana w postaci tłuszczu. Nadwaga jest gwarantowana. Ponadto produkty z wysokim indeksem glikemicznym podnoszą poziom złego cholesterolu. Obniżają również poziom dobrego cholesterolu, co prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej. Takie skoki glukozy i insuliny we krwi bezpośrednio prowadzą do rozwoju cukrzycy typu 2.

Zawarty w gazowanych napojach dwutlenek węgla, powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku, w ten sposób wzmaga refluks i jest główną przyczyną zgagi. Natomiast zawarty w gazowanych napojach kwas fosforowy hamuje przyswajanie wapnia, więc przyczynia się do demineralizacji kości. Napoje gazowane, które są naszpikowane słodzikami podobnie nie są dobrym rozwiązaniem. Od nich też można stracić kontrolę na wadze!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę