Dr Anthony Fauci, jeden z czołowych ekspertów ds. chorób zakaźnych w Stanach Zjednoczonych wydał ostrzeżenie przed długotrwałymi skutkami, jakie może za sobą nieść zakażenie koronawirusem. Jak się okazuje, objawy mogą się pojawić nawet u osób, które nie wiedziały o chorowaniu na COVID-19.

W cytowanym przez Fakt wywiadzie dla American Medical Association ekspert przyznał, że około 25-35 proc. osób, które zachorowały na COVID-19 przez długi czas wykazywały utrzymujące się objawy. Według eksperta jest to zdecydowanie wyższy wynik, niż chociażby w przypadku innych chorób wirusowych.

Cytowane przez czasopismo „Nature” badanie głosi, że u aż 53 proc. osób z grupy 143 pacjentów ze zdiagnozowanym COVID-19 objawy występowały przez co najmniej dwa kolejne miesiące. Przyjmowały one formę delikatnego i większego niż zwykłe zmęczenia. Co najważniejsze, nie były one uzależnione od ciężkości przebiegu infekcji.

Listę objawów uzupełniają również długotrwały suchy kaszel oraz duszności. Co więcej, część osób po przechorowaniu COVID-19 mogą mieć problemy z ciśnieniem, zawrotami głowy i innymi dolegliwościami układu nerwowego.

Grupa kardiologów wykonała MRI serca u pacjentów po COVID-19. Odkryli oni, że nawet u osób bezobjawowych około 60 proc. miało oznaki zapalenia serca – oznajmił dr Fauci.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę